Sokan kérdezitek és valamennyien rácsodálkoztok pár alkalom Pilates óra után, hogy mennyire fontos a gerinc védelme, mozgékonyságának megőrzése manapság. Mivel a legtöbben ülő vagy álló munkát végeztek – mindkettő megterhelő izomzati szempontból és a gerinc számára is. Nem is beszélve a testtartásról amit szintén a gerinc íveinek köszönhetünk.
Ismerd meg a gerinced
Összeszedtem pár dolgot amit mindenkinek tudni érdemes a gerincről funkcionálisan.
A gerinc mozgásában és alátámasztásában számos izom vesz rész. Úgy mint a hátizmok, felszíni és mély izmok valamint olyanok is amik közvetlenül a gerincre, tövisnyúlványokra tapadnak. A hátizmok munkája mellett a gerinc alátámasztásában a nagy farizomnak es a has izmoknak is fontos szerepe van.
Akkor beszélhetünk egy ideális állapotról amikor minden izmunk egyformán, egyenletesen dolgozik – ha izmaink mozgatva vannak és fejlettek addig fájdalommentesen élhetjük napjainkat a mozgató szervrendszert tekintve. Az izmok összehangolt munkájának segítségével tudjuk a testet a gravitációval szemben megtartani.
A gerincnek két fontos feladata van: erősnek kell lennie, hogy a törzsünket meg tudja tartani, valamint eléggé rugalmasnak kell lennie ahhoz, hogy a test és a végtagjaink minden síkban, többféle irányba elmozdulhassanak. Tehát izomzatunk és izületeink összehangolt együttes munkája szükséges az egyensúly fenntartásához. Ha a rendszerben valamelyik izom gyengül vagy nem használjuk, akkor ez az egyensúly megbomlik, a funkciók megváltoznak (egyik izom átveszi a másik izom működését, hogy a mozgást ugyanúgy végre tudjuk hajtani), ami teljesen felborítja az izomzati egyensúlyt.
Izomegyensúly bomlás fő tényezői
És hogy mik lehetnek az izomegyensúly bomlás fő tényezői? Ilyenek a mindennapi stressz, a mozgásszegény életmód és az apró helytelen berögződött mozgásminták. Ilyen berögződött rossz mozgásminta lehet pl. az okostelefonok nyomkodása logó fejjel, ami a nyaki gerincet és a felsőháti szakaszt egy idő után teljesen elviszi, ezzel púpos hátat kialakítva. Sőt emellett a rekeszizom is nyomás alá kerül, ami által a légzésünk is felületessé válik és így kevesebb oxigén jut az agyunkba. Mindez pedig könnyen gyakori fejfájáshoz vezethet.
Természetesen időskorban alapvetően csökken a csontok/izületek szilárdsága, ellenállóképpessége és ezzel együtt a gerinc rugalmassága és mozgékonysága is.
Ha megtörténik az izomegyensúly bomlás nagy valószínűséggel a fajdalom is előbb – utóbb megjelenik majd, hiszen felborul a test statikája, megváltozik a testtartásunk, megváltoznak a csontokra, izületekre eső terhelések is, ami porckopást, meszesedést, fájdalmat okozhat a térdben, deréktájékon, csípőben vagy a nyaki szakaszon.
Megelőzés módja, avagy a Pilates mint tökéletes gerinctorna
Ezen tényeket figyelembe véve nyugodtan hívhatjuk a Pilatest gerinctornának, hiszen ettől a mozgásformától hajlékonyabbak és erősebbek lesznek azok az izmok, amelyek a gerincet támogatják, nagy hangsúlyt fektetve a lumbaris és nyaki szakaszra, mely szakaszokon következik be a leghamarabb izomegyensúly bomlás. Nem véletlen, hogy ennyire gyakoriak a derekfájdalmak és egyéb betegségek mint a lumbágó, gerincferdüles, gerincsérv és nyaki gerincsérv.
A gerinctorna gyakorlatok kivitelezésekor a gerincet folyamatos dekompresszióval a természetes íveiben dolgoztatjuk (S- görbület) – itt tud a gerinced a legbiztonságosabban dolgozni, erősödni.
Biztosan ti is találkoztatok már Joseph Pilates mondásával miszerint annyi idős vagy amennyi a gerinced. Sokat mondom a vendégeimnek is, hogy nem mindegy hogyan öregszünk, hiszen a fájdalom nem válogat és nem érdekli, hogy te még csak esetleg 35 éves vagy.
Ha neked is fontos az egészséged vagy már sajnos ismerősek a fent említett problémák, ajánlom figyelmedbe 10 alkalmas Pilates bérleteim mely edzéseken való részvétel után gerinced rugalmasabb lesz, megszűnnek fájdalmaid, magabiztosabbnak érzed magad, elkezdesz tudatosan figyelni a tartásodra és az órákon tanultakat felhasználhatod a hétköznapjaidban vagy akár más sportágban is. Emelett a Pilates több mint tökéletes gerinctorna egy olyan életérzés, mely alapvetően változtathatja meg mindennapjaid.
Lépj ki a komfortzónádból, kezdj el tudatosan élni és foglalkozz a gerinceddel!