A kinesio tape egy rugalmas pamut anyagból készült, bőr vastagságú, bőrre ragasztható, nyújtható szalag, amely segítségével a fájdalom, a mozgáskorlátozottság, az ízületi instabilitás, duzzanat, rövid időn belül mellékhatások nélkül csökkenthető.
A pilates kiegészítőjeként számtalan lehetőség áll rendelkezésünkre, hogy hatását és hatékonyságát tovább fokozzuk.
A kineziológiai tapasz feltalálója dr.Kenzo Kase japán orvos – kiropraktőr, saját kísérletei alapján 1970-es években alkalmazta először. Addig csak merev kötéseket használtak az izmok, izületek és végtagok kezelése során. A páciensek mozgását alig korlátozta a Kinesio Tape, így az izületi, izom problémák gyógyulási ideje jelentősen lecsökkent.
Dr. Kase inkább természetgyógyász gondolkodású volt, vagyis a megelőzésre fektette a hangsúlyt, (ugyanúgy mint Joseph Pilates) illetve a gyógyítás terén inkább a komplex többlépcsős megoldásokban gondolkodott és azt is egyénre szabva. Nincsenek kőbe vésett szabályok, hiszen mindenkinek más és más a problémája.
Orvosokkal, gyógytornászokkal, gyógymasszőrökkel valamint természetgyógyászokkal dolgozott együtt ahhoz, hogy létrehozzon egy kapcsolatot a különböző szakmai nézetek között.
Az orvostudomány, a pszichológia, a komplementer medicina segítségével összpontosított a megelőzésre, az egészség fenntartására, a beteg-orvos kapcsolatra és nemcsak a páciens fizikai kezelésére hanem a mentális, érzelmi állapotára is. Dr. Kenso manuálterápiás kezelései az ízületekre irányultak, de sokszor nem voltak elég hatékonyak, mert sok esetben rövid idő eltelte után minden visszatért az eredeti állapotba. A kezelések hatékonyságát, tartósságát szerette volna meghosszabitani, így kísérletezni kezdett különféle rögzítő szalagokkal.
Ezek a szalagok eleinte merevek voltak, inkább izületi merevséget és mozgáskorlátozottságot idéztek elő, valamint a rajtuk lévő ragasztó is gyakran allergiás reakciót váltott ki a pácienseknél.
A sok sikertelenség ellenére sok kísérletezés után, megszületett az a rugalmas, porózus, légáteresztő, könnyű, az emberi bőrhöz hasonló erősségű pamut szalag ami már megfelelő volt, hogy megőrizze az ízületek mozgástartományát valamint olyan ragasztót tartalmazott ami hipoallargén tulajdonságú és nem okozott bőrproblémákat, kiütéseket. A ’70-es évek végén Dr. Kenzo Kase aztán szabadalmaztatta is a kinesio taping eljárást.
A Kinesio Tape technikát sikeresen alkalmazhatjuk a következő esetekben:
- keringési probléma duzzanat esetén
- befagyott váll esetén
- fájdalom csökkentés, tehermentesítés
- ízületi mozgásterjedelem növelés
- sérült idegek esetén
- instabilitás támasztásához
- nyirokkeringési problémáknál
- segíti az izom funkciót
- támogatja a vénákat
- tartja az izületeket
- korrigálja a tartást
- szegmentálisan kihat a belső szervekre
- sportsérülések megelőzésére
- duzzanatok, ödémák kezelésére
- traumák (pl.: törés, rándulás, ficam, izom- és szalagszakadás) utáni rehabilitációban
Mikor ellenjavalt a Kinesio Tape használata ?
Abszolút ellenjavallatok:
- hőtől, kemikáliától, naptól, szoláriumtól égett bőrfelület
- nagy kiterjedésű nyílt seb a ragasztás területén
- terhesség I. trimeszterében has és derék tájék ragasztása
- trombózisveszély
- tumoros megbetegedések
Elővigyázatosságot igénylő esetek:
- a bőr síkjából kiemelkedő anyajegyek, szemölcsök
- friss trauma (pl.: törés • rándulás • ficam • izom- és szalagszakadás)
- idős, vékony, száraz, szakadásra hajlamos bőr
- inzulint szúró cukorbeteg a szúrás körüli szöveteken
A tape felhelyezése után mindenképpen fontos az adott terület napi szintű átmozgatása.